Stowarzyszenie Pokolenia

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim o wartości w 2013r. 43 990,00zł., z czego środki z dotacji stanowiły 34 080,00zł. Przez osiem miesięcy grupa 25 seniorów i 5 młodych osób regularnie uczestniczyła w zajęciach ośrodka wsparcia zorganizowanych w miesięcznych blokach tematycznych. Wartość projektu w roku 2014 wynosi 54 600, z czego 42 300,00 stanowią środki z dotacji. Ośrodek wsparcia działa3 dni w tygodniu (poniedziałki, wtorki, czwartki) przez 4 godziny dziennie,  w godz. 15.30-19.30.

REALIZACJA PROJEKTU

2013r.

DZIAŁANIA

TERMINY

Organizowanie zajęć tematycznych w ramach bloku „Rodzina, ach rodzina”- cyklu spotkań wzmacniających więzi rodzinne, m.in. tworzenie drzew genealogicznych, poznawanie świątecznych zwyczajów, przygotowywanie wielkanocnych smakołyków i ozdób.

Marzec 2013

 

Organizowanie zajęć tematycznych w ramach bloku „Wiosenna odnowa”- cyklu międzypokoleniowych spotkań z zakresu dbania o siebie wymiana doświadczeń i domowych sposobów na piękną cerę, zajęcia kosmetyczne: maseczki, manicure, fryzury, cykl porad jak dbać o ciało i wygląd, aromaterapia. Dwukrotnie zaproszeni zostali uczestnicy Hufca Pracy, którzy przeprowadzili dla uczestników klubu zajęcia Pilates.

Kwiecień 2013

 

”Tajemniczy ogród”- miesiąc z przyrodą.  Uczestnicy klubu porządkowali ogród oraz zaprojektowali i stworzyli własny skalniak w ogrodzie, który będą pielęgnować w kolejnych miesiącach.
W dniu 23 maja uczestnicy wzięli udział w wycieczce do ogrodów w Pisarzowicach. Klubowicze podziwiali piękno przyrody, kwitnące kwiaty i drzewa, poznawali tajniki ogrodnictwa.          W miesiącu maju beneficjenci projektu (głównie seniorzy- przy wsparciu młodzieży), wzięli udział w warsztatach fotograficznych obejmujących naukę obsługi zakupionych w ramach projektu cyfrowych aparatów fotograficznych. Efekty nauki klubowicze  sprawdzili w trakcie wycieczki do Pisarzowic, podczas której wykonali dokumentację fotograficzną wyjazdu.
Uczestnicy w międzypokoleniowych zespołach wybrali najlepsze zdjęcia i obrabiali je w programie graficznym. Przygotowane fotografie zostały wywołane, a na zakończenie bloku zajęć została zorganizowana wystawa w siedzibie ośrodka.

Maj 2013

 

”Mam marzenia”- cykl spotkań związanych z planami, realizowaniem celów, podróżami i odkrywaniem ciekawych stron świata.
Uczestnicy klubu dzielili się swoimi doświadczeniami, przeżyciami związanymi z podróżowaniem, planowaniem wyjazdów, realizowaniem swoich marzeń.
W dniu 18 czerwca 32 uczestników wzięło udział w wycieczce do parku Miniatur w Inwałdzie. Klubowicze mieli okazję w ciągu paru godzin „zwiedzić” świat, czyli poznać najważniejsze budowle, zabytki kuli ziemskiej.
Zorganizowano także dwukrotnie międzypokoleniowe grillowanie. Spotkanie w ogrodzie, grillowanie kiełbasek, wspólne śpiewanie biesiadnych piosenek sprzyjało snuciu wakacyjnych planów, międzypokoleniowym rozmowom o przyszłości.

Czerwiec 2013

 

Organizowanie zajęć tematycznych w ramach bloku „Ruszamy się”- cyklu zajęć promujących ruch i sport. W ramach zajęć odbywały się róznorodne zabawy i ćwiczenia w ośrodku i na ogrodzie, z wykorzystaniem zakupionych materiałów pomocniczych: piłek, woreczków, kijków itp.  oraz płyt z muzyką do zajęć ruchowych i tanecznych.  Dużą radość sprawiały warsztaty taneczne i poznawanie układów choreograficznych. Nie zabrakło  także międzypokoleniowych potyczek sportowych.

Wrzesień 2013

 

Organizowanie zajęć tematycznych w ramach bloku ”Zdrowie- najcenniejszy skarb”- cyklu zajęć promujących zdrowy tryb życia młodych i starszych.
W ramach zajęć odbywały się różnorodne spotkania poruszające tematykę zdrowego stylu życia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia dotyczące zdrowego żywienia. Uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, podczas których odkrywali, że zdrowo nie musi oznaczać niesmacznie. Spotkania pozwoliły im na odkrywanie nowych smaków i zabawę w kuchni, pogłębiającą międzypokoleniową integrację. W ramach cyklu nie zabrakło również tematów związanych z aktywnością fizyczną, uczestnicy chętnie brali udział w zajęciach ruchowych.  W ramach podsumowania tego bloku tematycznego opracowano  i wydano poradnik-mini-folder zdrowego stylu bycia.

Październik 2013

 

Organizowanie zajęć tematycznych w ramach bloku  ”Tradycja i niepodległość”- cyklu spotkań związanych z kultywowaniem tradycji niepodległościowej oraz obrzędów i tradycji andrzejkowych.
W ramach zajęć odbywały się różnorodne spotkania z historią, mające na celu podtrzymywanie tradycji niepodległościowych m.in. projekcja filmu o Piłsudskim, słuchowisko muzyczne „Droga niepodległości”, koncert pieśni patriotycznych, wykonywanie kotylionów, dyskusje patriotyczne: „Ojczyzna oczami seniorów a oczami młodego pokolenia”.
W ramach przygotowań do „Andrzejek” uczestnicy przygotowywali dekoracje na zabawę oraz jak zawsze chętnie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych podczas których wykonywano przekąski andrzejkowe. Ostatnie klubowe spotkanie w miesiącu przeznaczono na wspólną zabawę taneczną, z wróżbami i laniem wosku.

Listopad 2013

Organizowanie zajęć tematycznych w ramach bloku
”Zimowe zwyczaje” - cyklu spotkań międzypokoleniowych związanych z zimą i świętami Bożego Narodzenia. Świąteczna atmosfera dominowała podczas grudniowych spotkań klubowiczów. Na początek uczestnicy spotkali się ze św.Mikołajem, którego 11 grudnia odwiedzili w Parku św. Mikołaja w Zatorze. Podczas grudniowych zajęć nie zabrakło wspólnego ubierania choinki oraz spotkań podczas których wykonywano przeróżne ozdoby choinkowe. Klubowicze stworzyli także własny śpiewniczek kolęd.

Grudzień 2013

 

W całym okresie realizacji zadania  funkcjonował „Kącik czytelniczy” zapewniający dostęp do codziennej prasy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również gry i zabawy stolikowe.
Kawiarenka zapewniająca gorące i zimne napoje oraz drobny poczęstunek sprzyjała budowaniu dobrej atmosfery  oraz integracji.

2014r.

DZIAŁANIA

TERMINY

Funkcjonowanie ośrodka wsparcia: 3 razy w tygodniu min.4 godziny dziennie
- poniedziałki, wtorki, czwartki w godz. 15.30-19.30
Zakłada się udział 25 osób starszych oraz 5 osób młodych.
Zajęcia realizowane będą w miesięcznych blokach tematycznych.

Styczeń- Grudzień 2014

„Wnuki - nasze skarby”- cykl zajęć wzmacniających więzi międzypokoleniowe, w tym przygotowanie teatrzyku z bajkami i wystawienie go z okazji Dnia Babci i Dziadka, pieczenie babcinych ciasteczek, tworzenie laurek dla babć i wnuków.

Styczeń 2014

„Muzyka łączy pokolenia” - cykl spotkań wokół muzyki kiedyś i dziś, w tym m.in. zapoznanie uczestników z karaoke i organizacja „Festiwalu Piosenki Karaoke”; muzyczne przystawki karnawałowe - warsztaty kulinarne; przygotowanie masek i atrybutów strojów karnawałowych oraz dekoracji na zabawę karnawałową; zabawa- „ZGADNIJ KIM JESTEM”.

Luty 2014

„Myślę, więc jestem”- cykl poświęcony podtrzymywaniu sprawności intelektualnej uczestników. Podczas zajęć  seniorzy i młodzież będą rozwiązywać łamigłówki, rebusy, uczestniczyć w treningach pamięci i innych intelektualnych potyczkach. Nie zabraknie międzypokoleniowych zmagań.

Marzec 2014

Aktywne wiosenne przebudzenie” - cykl spotkań mających na celu kształtowanie nawyków czynnego, kreatywnego spędzania wolnego czasu,m.in. zajęcia promujące sport i aktywność, zabawy i zawody sportowe z użyciem sprzętów gimnastycznych na sali i na świeżym powietrzu, gimnastyka rekreacyjna, joga, muzykoterapia aktywna.
W m-cu kwietniu nie zabraknie także międzypokoleniowych spotkań związanych ze świętami wielkanocnymi: omówienia wielkanocnych obyczajów kiedyś i dziś, wykonywania ozdób świątecznych oraz warsztatów kulinarnych z wielkanocnymi smakołykami.

Kwiecień 2014

„EKO, czyli na czasie”- cykl międzypokoleniowych spotkań z tematu ekologii. W ramach zajęć przewiduje się dyskusje na temat świadomości ekologicznej, pogadanki na temat segregacji śmieci, lekcję pokazową segregacji oraz  ćwiczenia, zagadki, łamigłówki związane z zagadnieniem; warsztaty plastyczne „Drugie życie śmieci” - kolaże artystyczne oraz warsztaty krawieckie „Tworzymy EKO-TORBĘ”.

Maj 2014

,,W ogrodzie, z historią w tle i z myślą o wakacjach” – cykl spotkań przedwakacyjnych podczas których planowane są porządki ośrodkowego skalniaka, pielęgnacja istniejących roślin oraz nasadzenia nowych, stworzenie całorocznego mini ogródka na parapecie. Na zakończenie roku szkolnego młodzież utrwali, a seniorzy przypomną sobie wiedzę historyczną podczas wycieczki do Parku Mitologii na wodzie w Zatorze. W klimat wakacyjny wprowadzi uczestników wspólne grillowanie, biesiadowanie przy karaoke i muzyce.

Czerwiec 2014

„Kulturalna jesień” - cykl międzypokoleniowych spotkań z kulturą, m.in.:wspólne oglądanie polskich filmów młodszego i starszego pokolenia oraz dyskusja na temat przekazu w nich zawartego, spotkania z poezją: wieczorki poetyckie przy świecach- wspólna interpretacja wierszy (również plastyczna) oraz omówienie sylwetek poetów przedstawianych wierszy, wyjście do kina na wybrany film
W miesiącu wrześniu planowane są także integracyjne prażone.

 

Wrzesień 2014

Na językach”- miesiąc poświęcony nauce języka angielskiego, podstawowych słów, zwrotów - międzypokoleniowa wymiana umiejętności i wiedzy: młodzi uczą starszych. W miesiącu październiku planowane są także obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, w tym zabawa z poczęstunkiem przygotowanym podczas warsztatów kulinarnych, warsztaty plastyczne: Autoportret Seniora

 

 

Październik 2014

„PAMIEĆ I NOSTALGIA” - cykl spotkań związanych z kultywowaniem zwyczaju wspominania zmarłych, tradycji niepodległościowych, obrzędów i tradycji andrzejkowych. Planowana jest organizacja spotkań poświęconych wybitnym zmarłym osobowościom ze świata kultury i nauki, przybliżenie ich dorobku artystycznego i naukowego; zapoznanie uczestników z ideą zaduszek jazzowych- omówienie zwyczaju czczenia pamięci zmarłych muzyków w specjalnych listopadowych spotkaniach w konwencji "jazzu i poezji".
Nie zabraknie także wspólnego uczczenia polskiego święta niepodległości. Koniec miesiąca zwieńczy zabawa andrzejkowa, poprzedzona warsztatami kulinarnymi i plastycznymi: przygotowanie dekoracji i przekąsek.

 

 

 

 

Listopad 2014

Zimowy czas, świąteczny czas”- cykl międzypokoleniowych zajęć twórczych oraz kulinarnych związanych z tradycją obchodów Świąt Bożego Narodzenia, przybliżenie tradycji kultywowania Świąt w różnych państwach, wzmacnianie więzi rodzinnych.
W świąteczną atmosferę wprowadzą mikołajki - wykonywanie i wręczanie sobie prezencików,  wspólne ubieranie choinki, wykonywanie ozdób świątecznych, przygotowywanie świątecznych potraw podczas warsztatów kulinarnych, wigilijka.
Planowane jest także wyjście uczestników do kina.

 

 

Grudzień 2014