Stowarzyszenie Pokolenia

Projekt o wartości 12 645,00zł, z czego 8 000,00 stanowiły środki pochodzące z dotacji Województwa Małopolskiego dziedziny kultury w ramach MECENATU MAŁOPOLSKI . Projekt zakładał cykl międzypokoleniowych spotkań twórczych, tanecznych, z zakresu teatru cieni, kulinarnych.

REALIZACJA PROJEKTU:

DZIAŁANIA

TERMINY

 

 

„Tycjanowskie wariacje o życiu” – warsztaty plastyczne.
W I części uczestnikom zostały przybliżone: postać Tycjana oraz jego dzieło „Alegoria trzech okresów życia człowieka”. W II części zadaniem biorących udział w warsztatach było stworzenie kolaży obrazujących jeden z wybranych okresów życia ludzkiego: dzieciństwo, młodość, starość.  Prace powstawały w grupach międzypokoleniowych.
Podczas 6 godzinnych warsztatów stworzono 12 kolaży tematycznych, po 4 związane z poszczególnymi okresami w życiu człowieka.

23.06.2012

„Światło i cień”  - warsztaty z teatru cieni.
10 godzinne warsztaty z zakresu teatru cieni.  Przez dwa dni uczestnicy poznawali tajniki teatru cieni, najpierw teoretycznie, potem w mniejszych grupach poprzez warsztaty. Uczestnicy nauczyli się posługiwać się wyobraźnią twórczą i odtwórczą i współdziałać ze sobą. Uczestnicy zostali wprowadzeni w tajniki teatru cieni i  jego możliwości. Podzieleni na grupy beneficjenci pracowali wspólnie nad  4 etiudami pod wspólnym tytułem. „O tym co jest najpiękniejsze na świecie”.

21-22.09. 2012

„Taniec to moc” – warsztaty taneczne.
Podczas 10 godzinnych warsztatów uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń tanecznych. Seniorzy pokazali młodzieży tańce swojej młodości, a młodzież zaprezentowała osobom starszym taniec współczesny. Poza zabawą tańcem beneficjenci pracowali nad wspólną choreografią nowoczesnego układu do muzyki  latynoamerykańskiej oraz  hip-hopu.

28-29.09.2012

„Próbujemy się” – przygotowania do finału.
4 godzinny cykl zajęć przygotowujący uczestników projektu do wspólnego finału. Osoby biorące udział w warsztatach plastycznych  przygotowywały swoje dzieła do zaprezentowania na wystawie. Grupa taneczna i teatralna wraz z instruktorami przygotowywały się do finałowego występu: ćwiczyły etiudy i układy taneczne.
Podczas spotkania omawiano przebieg Gali, kompletowano niezbędne rekwizyty, przygotowano dekoracje. 

20.10.2012

„Regionalne smaki” – warsztaty kulinarne.
Uczestnikom warsztatów została przybliżona historia „galicyjskich potraw” oraz regionalnych przysmaków.  Głównym celem było stworzenie regionalnych potraw z wylosowanego przepisu i przygotowanych składników. Podczas 6 godzin zajęć powstało 13 niezwykłych potraw oraz przekąsek: moskole z masłem czosnkowym, cebulaki, kasza jaglana z rodzynkami, oświęcimska kwaśnica,  śledziki faszerowane w cieście, góralskie tosty, fasolowy torcik z doliny Dunajca, tarta z łęckich jabłek, rolada z indyka ze śliwką, makaron penne z bryndzą, rolada ziemniaczana, mini kanapeczki z wędzonymi serami, bryndzą rybną i smalcem, koreczki lisieckie z sosem serowym.

27.10.2012

Gala Projektu. 
Podsumowanie projektu odbyło się w Galerii Książki w Oświęcimiu. Zaproszeni goście  mieli okazję obejrzeć występ grupy teatralnej z przygotowanym podczas warsztatów przedstawieniem z teatru cieni oraz pokaz taneczny w wykonaniu osób biorących udział w zajęciach z tańca. Dodatkową atrakcją była możliwość zwiedzania wystawy prac plastycznych powstałych w ramach warsztatów plastycznych. Pokazaliśmy również fotoreportaż z realizacji projektu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza ze strony uczestników zajęć. Wielkim sukcesem okazał się poczęstunek dla przybyłych gości, który był efektem warsztatów „Regionalne smaki”. Przygotowane potrawy zachwyciły zebranych, a wspólny posiłek dodatkowo wzmocnił integrację pokoleniową wśród obecnych na zakończeniu projektu gości.

27.10.2012

 

Grupę adresatów projektu stanowiły  osoby starsze – w wieku 55+, młodzież w wieku do 18 r.ż. oraz osoby dorosłe w przedziale wiekowym 18-55 lat. Udział osób starszych wynosił co najmniej 40%. Podczas każdych zajęć brało udział 60 osób. Beneficjenci mogli wziąć udział w całym cyklu warsztatów, bądź wybierać poszczególne zajęcia zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. W całym projekcie wzięło udział 154 osoby. Najmłodszy uczestnik miał 3 lata, a najstarszy 87 lat.
Podczas Gali projektu odbiorcami oddziaływań kulturalnych byli uczestnicy warsztatów, ich rodziny, znajomi, zaproszeni goście i mieszkańcy powiatu oświęcimskiego.  W Gali wzięło udział około 230 osób.