Stowarzyszenie Pokolenia

wyjazd Zator„Akademia Aktywnego i Świadomego Seniora” zaprasza mieszkańców Oświęcimia powyżej 60 roku życia do skorzystania z bogatej oferty przygotowanej z myślą o nich w tym roku.
W ramach projektu seniorzy mogą nieodpłatnie wziąć udział m.in. w wyjazdach kulturalno-turystycznych. Pierwszy z nich odbędzie się 6 kwietnia br. do Teatru Śląskiego w Katowicach na adaptację powieści Kazimierza Kutza pt. „Piąta strona świata” w reżyserii Roberta Talarczyka.
Tydzień później 50-osobowa grupa będzie mieć okazję obejrzeć znaną i lubianą aktorkę Annę Guzik w monodramie pt. „Singielka” w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
W maju i czerwcu osoby starsze zwiedzą najważniejsze budowle świata w Parku Miniatur w Inwałdzie, skansen w Wygiełzowie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. Zapisów na poszczególne wyjazdy można dokonać w sekretariacie Dziennego Domu Pomocy w Oświęcimiu przy ul. Czecha 8, od poniedziałku od piątku, w godz. 7.00-15.00.
W pierwszej kolejności udział w wycieczkach mają zagwarantowany osoby, które dotychczas nie korzystały z tej formy aktywizacji! Warto zaprosić zatem mamę lub babcię na wycieczkę z nami!

Przypominamy, że w ramach projektu oferujemy także seniorom pulę biletów do kina, które można zrealizować w Oświęcimskim Centrum Kultury na wybrany seans filmowy. Od poniedziałku do piątku w godzinach 15.30-18.30 czynna jest „Świetlica seniora”, gdzie można nawiązać kontakty towarzyskie, skorzystać z kawiarenki, zajęć aktywizujących, gier stolikowych, poradnictwa. Dwa razy w tygodniu odbywają się także zajęcia ruchowe i twórcze. Seniorzy mogą również skorzystać z pomocy prawnej.

Wszystkie działania w ramach Akademii są bezpłatne.

 

Projekt realizowany jest do czerwca tego roku przez Stowarzyszenie „Pokolenia” przy DDP w Oświęcimiu w partnerstwie z Dziennym Domem Pomocy w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób starszych na lata 2012-2013.

wyjazd KrakówSzczegółowy plan wyjazdów kulturalno-turystycznych w 2013 r.:

06.04.2013    Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
                      Kazimierz Kutz - „Piąta strona świata”.  Adaptacja i reżyseria - Robert Talarczyk
Śląsk, a właściwie jego mała cząstka – Szopienice, dziś dzielnica Katowic. Tam właśnie umieścił akcję swojej debiutanckiej powieści Kazimierz Kutz. Wybitny reżyser filmowy i teatralny zawarł w niej bogaty i barwny obraz życia mieszkańców, pełen zdarzeń codziennych i o dziejowym znaczeniu, rejestrujący miejscowe anegdoty i portrety zwykłych ludzi, z których każdy ma swoją niepowtarzalną historię wartą upamiętnienia. Powstała w ten sposób fascynująca i gęsta od wydarzeń opowieść o miejscu bliskim sercu głównego bohatera, jego „Piątej stronie świata”.

13.04.2013    Teatr Polski w Bielsku Białej
                    „Singielka” Monodram w reżyserii Jacka Bończyka w wykonaniu Anny Guzik
Alicja jest piosenkarką estradową. Mieszka samotnie i tak naprawdę żyje życiem swoich najbliższych. Alicja jest świadomą „singielką“, a nawet uważa, że jest w tzw. najlepszym momencie swojego życia.
Wskutek nieoczekiwanych zdarzeń jej pozornie poukładany świat nagle się zmienia...

15.05.2013      Park Miniatur Świat Marzeń w Inwałdzie - w programie zwiedzanie Parku z przewodnikiem + niespodzianka
Podczas międzykontynetalnej podróży przez Australię, Grecję, Włochy, Polskę, Chiny, Francję, Meksyk można podziwiać miniaturowe budowle charakterystyczne dla każdego z tych państw. W ciągu zaledwie jednego dnia można stanąć pod Wieżą Eiffla, na Placu św. Piotra, przy posągach Moai, pod Bramą Brandenburską, przy gondoli cumującej w kanale wodnym otaczającym Plac św. Marka, czy koło Muru Chińskiego.
Podczas długiej podróży dookoła świata można odpocząć na ławeczkach w urokliwych zakątkach parku, ciesząc się widokiem pięknego ogrodu i kolorowych kwiatów.

22.05.2013  Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie   -w programie zwiedzanie skansenu z przewodnikiem
Na terenie skansenu o powierzchni 5,3 ha znajduje się 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego, nie licząc małej architektury. Wśród malowniczego terenu znajdują się zagrody chłopskie z sadami i ogródkami kwiatowymi, obiekty związane z wiejską produkcją rzemieślniczą, kościół z dzwonnicą, zespół małomiasteczkowy i inne przykłady architektury wsi nadwiślańskiej. Najstarszym obiektem w skansenie jest kościół z Ryczowa z roku 1623, z oryginalnym wyposażeniem pozyskanym wraz z obiektem. Najbardziej okazałym obiektem Skansenu jest Dwór z Drogini z roku 1730.

05.06.2013  Muzeum Zamkowe w Pszczynie -w programie zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, spacer po parku
Powstałe 9 maja 1946 r. jest jednym z najcenniejszych muzeów - rezydencji w Polsce. Mieści się w dawnym zamku książąt pszczyńskich, wzniesionym w XV wieku a następnie wielokrotnie przebudowywanym.
W programie zwiedzanie jednej z niewielu rezydencji w Polsce, która zachowała w zdecydowanej większości swoje oryginalne, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku wyposażenie.

12.06.2013  Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu - w programie zwiedzanie Parku z przewodnikiem + niespodzianka
Park to niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach zobaczymy : żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty.  Bez sprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów.
Park to edukacja i rekreacja. Jedna ze ścieżek wyposażona została w plansze edukacyjne i poglądowe z dziedziny fauny i flory, na końcu której znajduje się Centrum Przyrodniczo Leśne z eksponatami i multimedialnym wyposażeniem. Miejsca widokowe dają możliwość wyciszenia i podziwiania Beskidu Śląskiego.