Stowarzyszenie Pokolenia

logo przepis bez ramki„Przepis na Aktywnego Seniora” to nasza nowa propozycja dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego powyżej 60. roku życia. Już od maja osoby starsze mogą uczestniczyć w atrakcyjnych formach aktywności, zarówno tych sprawdzonych i lubianych, jak gimnastyka, twórczość czy kulinaria oraz nowościach, do których należy samoobrona i turnieje gier stolikowych.

Mieszanka specjalnie dobranych składników jest gwarancją sukcesu każdego dobrego przepisu. Recepta przygotowana przez nasze Stowarzyszenie wspólnie z Dziennym Domem Pomocy zakłada uaktywnienie seniorów w różnych obszarach ich życia. Podstawowe składniki Przepisu to cykliczne warsztaty twórcze pobudzające kreatywne myślenie, zajęcia ruchowe i z samoobrony poprawiające kondycję fizyczną i wzmacniające poczucie bezpieczeństwa, zajęcia kulinarne kształtujące prawidłowe nawyki żywieniowe i pozwalające poznać nowinki smakowe, zajęcia komputerowe sprzyjające byciu na czasie z nowoczesną technologią oraz zajęcia świetlicowe pozwalające nawiązywać nowe kontakty i trenujące umysł. Zajęcia odbywają się w każdą środę i piątek od 16.00-19.00 w siedzibie Dziennego Domu Pomocy przy ul. Czecha. Na wszystkie zajęcia z wyłączeniem świetlicy wymagane są wcześniejsze zapisy.

Głowy seniorów uczestniczących w projekcie dodatkowo wzmocnią organizowane po raz pierwszy w naszym regionie Turnieje Gier Stolikowych Seniorów. Pierwszy z nich odbędzie się 19 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury. Uczestnicy zmierzą się w 4 kategoriach turniejowych: remiku, brydżu, szachach i chińczyku. Dla każdego uczestnika przewidziane zostały niespodzianki i poczęstunek, a dla laureatów nagrody. Udział w turnieju mogą zgłaszać organizacje seniorskie i inne zrzeszenia z powiatu oświęcimskiego, amatorzy gier stolikowych mogą zgłaszać się także indywidualnie w siedzibie organizatora.

Aktywny senior uczestniczy również w życiu kulturalnym, stąd seniorzy będą mogli cyklicznie pobierać bilety do kina i zrealizować je na dowolnie wybrany seans w „Naszym Kinie” w OCK. Przewidywana jest także organizacja wyjazdów do teatrów i operetki oraz zakup biletów na spektakle w OCK dla osób mających trudności z podróżowaniem. Już 12 czerwca pierwsza 50-osobowa grupa seniorów obejrzy operetkę „Wesoła wdówka” w Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Kolejne wyjazdy planowane są jesienią, czyli w nowym sezonie teatralnym.

Przepis na Aktywnego Seniora domykają spotkania międzypokoleniowe, czyli wzmocnienie więzi między pokoleniem dziadków i wnuków. Wspólne spędzanie czasu podczas zajęć twórczych, kulinarnych, ruchowych czy też kulturalnych seniorów, dzieci i młodzieży z oświęcimskich placówek oświatowych pozwolą na budowanie współpracy i komunikacji międzypokoleniowej. Pierwsze sportowe spotkanie przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 14 w Oświęcimiu z seniorami już 15 maja br. Swój udział w projekcie potwierdzili już także gimnazjaliści z oświęcimskiej „czwórki”.

Uczestnictwo w całym projekcie jest bezpłatne, wystarczy tylko wypełnić deklarację przystąpienia do działań projektowych!

Wartość projektu to 111 800,00zł., z czego Stowarzyszenie „Pokolenia” w partnerstwie z DDP pozyskało na realizację zadania środki w wysokości 95 450,00zł. z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach ASOS 2014-20120. Projekt realizowany będzie do grudnia 2015r.

Zapisy i informacje od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 w Dziennym Domu Pomocy w Oświęcimiu, ul.Czecha 8.